Administrative Staff

Dykes, Dustin
Principal
Mundy, Alma
Assistant Principal of Instruction
Wood, James
Assistant Principal of Discipline

Teaching Staff

Allen, Valarie
7th Language Arts
Ammons, Jeremy
Connections
Arnold, Jillian
6th Science
Baker, Mishelle
7th Math
Beetschen, Elizabeth
6th Grade Math
Bishop, Joe
Language Arts and Social Studies teacher
Boarts, Alicia
7th Social Studies
Boggan, Christine
Language Arts
Brown, Alec
6th Grade Math & Science Teacher
Brown, Bennetta
6th Math
Bugg, Russell
7th Social Studies
Bundrage, Vanessa
8th GA Studies/8th Language Arts
Chappell, Paulette
7th Social Studies
Clark, Leslie
6th and 8th grade Math
Crawley, Chanda
Math and Science Teacher
Cross, Katlynn
7th Social Studies
Dollar, Zachery
7th Science
Dyson-Arline, Shana
8th Science
Ellis, Quinn
8th Science
Fleming, Christopher
Business and Computer Science Connections
Freeman, Cetresa
Behavior Intervention Specialist
Ganas, Terry
Health & Physical Education
Harper, Shawna
7th Science
Hill, Tawana
Teacher
Holden, Kimberly
ISS Teacher
Hunczak, Stephanie
8th Science
Jackson, Trelaine
8th Language Arts
Jones, Justin
8th Georgia Studies
Jordan, Loreal
6th Social Studies
King, Kenneth
Athletic Director
King, Mary
Chorus Director
Knight, Hannah
Speech Language Pathologist
Leshoure, Deanna
8th Math & Science
Levie, Lindsey
8th Georgia Studies
Martin, Jeffrey
6th Math
Mcghee, Patrick
7th English Language Arts
Morris, Mary
6th Grade ELA
Moss, Willie
8th Math
Murray, Elise
6th Science
Patterson, Whitley
6th Language Arts
Ringley, Caleb
7th Language Arts
Robbins, Robert
Connections Technology/Engineering Teacher
Samson, Peter
8th Grade Social Studies and Science
Sanders, Christina
Ag Teacher/FFA Advisor
Seward, Melissa
7th Science
Shomotun, Adelola
7th Language Arts
Simmons, Wilbert
Teacher
Singletary, Tambra
Media Specialist
Smith, Yakima
8th Language Arts
Spencer, Regina
7th Math
Stephens, Annie
6th Language Arts
Stokes, Angela
8th Language Arts
Stuckey, Dawn
6th Science
Sweeney, Kristin
6th-8th Family and Consumer Science
Taylor, Chelsea
6th-8th Art
Thomas, Latonya
7th Math
Thomas, Tiffani
Instructional Coach
Watts, Shameka
6th Social Studies
Williams, Leslie
Physical Education Teacher
Williams, Ursula
6th Language Arts
Williams-Smith, Melissa
Witherington, Mark
Teacher
Worley, Valerie
Band Director
Wynn, Letitia
8th Math
Yawn, Matt
8th Language Arts

Support Staff

Brown, Dwanna
Butler, KNisha
Paraprofessional
Davis, Eldora
Paraprofessional
Davis, Monica
Med Tech
Harris, Ashley
Administrative Technology Specialist, ATS
Kendrick, Terri
Paraprofessional
Mcghee, Jacqueline
Counselor
Pridgen, Paula
Secretary
Rhodes, William
Paraprofessional
Roper, Robin
Speech Language Pathologist
Scott, Tina
Bookkeeper
Spurgeon, Tanshui
Counselor
Thomas, Peggy
Williams, Kyna
Family Engagement Coordinator